دستگاه هواساز چیست؟ خانگی و صنعتی انواع وزن قیمت-بتا تهویه

دستگاه هواساز چیست؟ خانگی و صنعتی انواع وزن قیمت-بتا تهویه

بعنوان مثال در یک کلاس درس به ازای هر نفر 15cfm و در راهروی دانشگاه به ازای هر فوت مربع مساحت کف 0.06cfm هوای تازه لازم خواهد بود. به این ترتیب کل حجم هوای تازۀ مورد نیاز که ظرفیت هوادهی هواساز خواهد بود، محاسبه می شود. کمپرسور در یک سیستم تهویه مطبوع به عنوان یک پمپ عمل می کند و حجم گاز را کاهش می دهد و فشار و دمای آن را برای فرآیند تراکم افزایش می دهد. در برسی طرز کار هواساز به توضیح مختصری از مهم ترین قطعه آن یعنی اواپراتور می رسیم. هوای گرم از داخل خانه شما به داخل کشیده شده و از یک شیر انبساط عبور می کند که جریان را تنظیم می کند.

توضیحی برای دستگاه هواساز با هوای دوگانه

بعنوان مثال در یک کلاس درس به ازای هر نفر پانزده سی اف ام و در راهروی دانشگاه به ازای هر فوت مربع مساحت کف شش صدم سی اف ام هوای تازه لازم خواهد بود. به این ترتیب کل حجم هوای تازه ی مورد نیاز که ظرفیت هوادهی هواساز خواهد بود، محاسبه می شود. در بسیاری از موارد، دستگاه هوارسان برای هر دو منظور، یعنی هم سرمایش و گرمایش پروژه و هم تامین هوای تازه ی مورد نیاز بکار می رود. در این صورت جهت محاسبه ظرفیت هوادهی هواساز، کافی است مطابق دو روش فوق عمل کرده و حجم هوادهی لازم را به دست آوریم. سپس با مقایسه نتایج، عدد بیشتر را به عنوان ظرفیت دستگاه در نظر می گیریم. محاسبه ظرفیت کویل های سرمایشی و گرمایشی هواساز نیز به کمک همان دو رابطه اول محاسبه می شود، با این تفاوت که دلتا اچ اختلاف آنتالپی کل بین هوای ورودی و خروجی کویل سرمایشی و دلتا تی اختلاف دمای بین هوای ورودی و خروجی کویل گرمایشی می باشد.

برای مثال قطعا سرمایش کولر گازی و کولر آبی را حس کرده اید و دقیقا سرمایش این دستگاه چیزی شبیه کولر آبی است. ساختمانهایی که از چند ناحیه بزرگ داخلی و بخش هایی کوچکتر تشکیل شده باشد در کل این دستگاه برای ساختمانهای که مقدار بار محسوس آنها زیاد باشد و نیاز به تجدید هوای کمتری داشته باشند مناسب است. مجهز به سیستم هوشمند و برنامه دهی مدت دار که می‌توان با استفاده از هواساز خانگی هوشمند زمان خاموش و روشن کردن دستگاه را نیز تعیین نمود. برای طراحی هواساز و محاسبه میزان هوا مورد نیاز در شرایط مختلف باید دیتاهای زیر را در اختیار مهندس محاسب قرار داد. به منظور کاهش هزینه، طول مسیر کانال کشی را کاهش دهید و هواساز را در محل تهویه نصب کنید.

پلاگ فن

شرکت مانا تهویه به ‌منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از هدر رفت هوای اگزاست ،استفاده از مبدل های بازیافت انرژی در دستگاه های هواساز را پیشنهاد می کند. این مبدل ها می تواند شامل مبدل حرارتی صفحه ‌ای و یا مبدل حرارتی چرخان باشد. این نوع صرفه جویی در مصرف انرژی خصوصا در کاربردهایی نظیر اتاق های تمیز که نیاز به درصد هوای تازه بالا و در برخی موارد صد در صد دارند شرکت برودت تهویه آسایش نسیم توصیه می گردد. با توجه به راندمان بالای این نوع دستگاه ها اضافه هزینه اولیه در زمان بسیار کوتاهی مستهلک می گردد. مبدل حرارتی صفحه‌ای ترکیبی از صفحه‌ های پلاستیکی یا فلزی می باشد که مسیرهای هوایی متصل به هم دارند. حرارت از میان جریان هوای یک طرف صفحه به طرف دیگر منتقل می ‌شود.که معمولا این صفحه‌ها به فاصله چهار تا شش میلی ‌متر از هم قرار گرفته و کارآمدی حرارتی آن ‌ها تا حد نود درصد می باشد.

بهره وری انرژی تقریباً در هر کاری که انجام می دهیم، خرید و مصرف می کنیم اهمیت بیشتری پیدا می کند. این امر به ویژه در مورد واحدهای هواساز صدق می کند، با پیامدهای کیفیت هوای داخلی ضعیف و مقررات سختگیرانه تر مانند Eco-design که تاکید مجددی بر به حداقل رساندن هزینه های جاری دارد، بدون اینکه عملی بودن را قربانی کند. دمنده AHU دارای یک فن است که هوا را قبل از اینکه به شبکه کانال کشی برود از طریق جعبه مخلوط، کویل خنک کننده و فیلترها می دمد. دارای یک فن است که هوا را قبل از اینکه به شبکه کانال کشی برود از طریق جعبه مخلوط، کویل خنک کننده و فیلترها می کشد.

هواساز هایژنیک می‌تواند هوای پاک را با درجۀ خلوص 99.999% فراهم نماید. 1-استفاده از شیر سه راه برقی که روی لوله آب متصل به کویل سرد وگرم نصب میشود و از طریق فرمان ترموستات جریان آب ورودی و خروجی را قطع و وصل یا کم وزیاد می نمایید و از این طریق دما هوا کنترل میشود. مدلی دیگر از خانواده هواسازها که می‌تواند به همراه تولید هوای خنک رطوبت لازم را تامین نمایید دستگاه ایرواشر می‌باشد. هواسازهای خانگی تیپ مجزا نیاز به کانال کشی بین طبقات ندارد و به راحتی در یک محیط معین همانند تراس نصب می‌شود و با کانال کشی درون ساختمانی می‌تواند هوا را به نقاط مختلف ساختمان هدایت نماید. فیلتراسیون هوا در هواساز از جهت حفظ سلامتی افراد و همچنین تامین شرایط برای فعالیت های حساس و دقیق مثل اتاق های عمل از اهمیت بالایی برخوردار است. فیلتر ها با توجه به مواد تشکیل دهنده ، تکنولوژی ساخت و توانایی حذف آلاینده های مختلف تولید و عرضه می گردد.

  • این نوع از هواسازها مخصوص تهویه هوای سوله های صنعتی، تهویه هوای انبار، سالن های بزرگ تولیدی، ورزشی و … می باشد.
  • هرچه تعداد بسترهای فیلتراسیون و تراکم فیلترهای هر بستر بیشتر باشد هوای خروجی از هواساز تمیزتر خواهد بود.
  • در این نوع هواسازها CAV، همواره نرخ جریان هوای خروجی از دستگاه، ثابت می باشد و تغییر دمای فضای داخل ساختمان، با تغییر دمای هوای خروجی از دستگاه میسر می گردد.
  • پس از آن ایده استفاده از این فرایند به عنوان یک عامل تاثیرگذار در سیستم تهویه مطبوع کلید خورد و اقداماتی در این زمینه صورت گرفت؛ اما هنوز زمان زیادی برای رسیدن به نتیجه نهایی لازم بود.
  • این نوع به دلیل ابعاد مناسبی که دارد می تواند روی پشت بام و یا بالکن نصب شود.