قیمت دیزل از سال 2022 به شدت کاهش یافته است

برای تأیید تغییرات قیمت، هر دو میانگین قیمت‌های فصلی را بر اساس ایالت و قلمرو با استفاده از داده‌های دریافتی از آن، مح،ه کردیم سوخت قیمت استرالیا و داده های ملی را از AIP گرفته است، که ارقام آن به طور کلی در یک راستا قرار دارند.

  • قیمت دیزل از سال 2022 به شدت کاهش یافته است
قیمت گازوئیل در استرالیا منبع: موسسه نفت استرالیا

قیمت‌های ملی دیزل در مقایسه با دوره‌های اوج ثبت شده در سال گذشته در جولای و اکتبر، در مقایسه با میانگین قیمت‌ها در زمان نوشتن این هفته، حدود 22 درصد کاهش یافته است.

این بدان م،است که در تویوتا هایلو، با م،ن سوخت 80 لیتری، شارژ مجدد دیزل امروزی در مقایسه با پر ، مجدد در اکتبر 2022 به طور متوسط ​​حدود 40 دلار ارزان تر خواهد بود.

بر اساس گزارش موسسه نفت استرالیا (AIP) با وضعیت فعلی، میانگین قیمت ملی گازوئیل (182.5 درجه سانتیگراد در هر لیتر برای هفته منتهی به 16 ژوئیه) اکنون کمتر از میانگین قیمت بنزین (183.7 درجه سانتیگراد) است.

طبق گزارش اداره آمار استرالیا، کاهش 10.3 درصدی قیمت گازوئیل در سه ماهه مارس 2023 در کاهش نرخ تورم نقش داشته است. به طور کلی CPI در سه ماهه اول سال 2023 1.4 درصد افزایش یافت در حالی که هزینه های حمل و نقل 0.6 درصد افزایش یافت – همه اینها به قیمت دیزل کاهش یافت.

حمله روسیه به اوکراین و تحریم‌های بین‌المللی متعاقب آن علیه روسیه به ویژه در سال گذشته به نوسان قیمت‌های جه، نفت منجر شد.

قیمت گازوئیل سنگاپور با 10 ،مت در میلیون گوگرد (Gasoil 10 ppm) معیار بین المللی قیمت عمده فروشی گازوئیل است و حدود نیمی از هزینه را به عهده دارد. نیمی دیگر از مالیات (33 درصد) و سایر هزینه ها و حاشیه ها (17 درصد) تامین می شود.

  • قیمت دیزل از سال 2022 به شدت کاهش یافته است

کارمندان، کامیون‌ها و رانندگان حمل‌ونقل استرالیا از کاهش هزینه‌ها لذت می‌برند، زیرا قیمت پمپ گازوئیل در بیشتر سال 2022 از بالاترین میزان کاهش می‌یابد.

با این حال، در حالی که چرخه‌های تقاضا و موارد استفاده متفاوت است، در بلندمدت هر دو بنزین و گازوئیل از نفت خام پالایش می‌شوند و قیمت‌های آنها به طور گسترده از ال،ای مشابهی پیروی می‌کند.

برای توضیح بیشتر، قیمت بنزین و گازوئیل در سطح ملی (ایالات متفاوت است) بسته به جایی که شما ،ید می کنید تقریباً برابر است، در حالی که در ماه اکتبر این تفاوت 2.36 دلار به ازای هر لیتر برای گازوئیل در مقابل 1.85 دلار برای بنزین 91 RON بود – تقریباً 30 درصد تفاوت.

  • قیمت دیزل از سال 2022 به شدت کاهش یافته است
قیمت بنزین در استرالیا منبع: موسسه نفت استرالیا

در بدترین نقطه، متوسط ​​قیمت ملی گازوئیل در پایان اکتبر 2022 به 2.36 دلار در هر لیتر رسید، با افزایش قیمت مشابه (2.32 دلار) در جولای 2022.

بیشتر: قیمت‌های دیزل رکوردی توضیح داده شد، افزایش قیمت‌های بیشتر مشخص شد
منبع: https://www.carexpert.com.au/car-news/diesel-prices-have-plummeted-since-2022

در همین مدت قیمت ملی بنزین نیز کاهش یافته است، اما نه به همان میزان. آنها در جولای 2022 به میانگین 2.04 دلار در لیتر رسیدند و اکنون به 1.84 دلار رسیده اند – کاهشی حدود 10 درصد.

وقتی در مورد بنزین صحبت می کنیم، بیشتر به استفاده از خودرو اشاره می کنیم. تنها حدود 25 درصد گازوئیل از طریق ،ده فروشی ها به فروش می رسد و بقیه در صنایع سنگین استفاده می شود. دیده بان مصرف کننده ACCC می گوید تا حدی به همین دلیل است که تغییرات قیمت می تواند متفاوت به نظر برسد.