مادربورد کامپیوتر چیست و هر آنچه درباره آن باید بدانید

۰ نزدیک به ۱۶ گیگابایت در ثانیه است که همانطور که می‌بینید سرعت نسخه بالاتر دو برابر بیشتر است. در مورد شیارهای دیگر PCI-E با اندازه‌های دیگر نیز دقیقا به همین شکل است یعنی سرعت هر نسخه دو برابر نسخه قبل از خود است. برای سوکت پردازنده‌های AMD نیز تا حد زیادی به همین شکل است با این تفاوت که سوکت پردازنده‌های AMD به جای پایه‌های سوزنی‌شکل دارای تعداد زیادی سوراخ ریز است که پایه‌های پردازنده AMD داخل آن‌ها قرار می‌گیرند و اتصال پردازنده از این طریق به مادربرد فراهم می‌شود. این سوکت‌ها نیز دارای اهرمی در کنار خود برای نگه داشتن پردازنده در جای خود هستند. شما عزیزان می‌توانید به‌سادگی هر چه تمام در منزل و یا در محل کار خود تنها با چند کلیک ساده‌ مادربرد خانگی یا مادربرد مخصوص بازی مورد نظرتان را بدون هیچ‌گونه نگرانی از بابت تقلبی بودن و یا خراب بودن، تهیه نمائید.

بدون شک هر چقدر تعداد شیارهای PCI-E مادربرد بیشتر و نسخه آن‌ها بالاتر باشد مادربرد هم قیمت بیشتری خواهد داشت. البته این با توجه به کاربری مادربردها تغییر می‌کند و هر مادربردی با توجه به سری، مدل و نوع کاربری‌اش دارای تعداد خاصی شیار PCI-E از یک یا دو نسخه خاص است. در حال حاضر دیگر خبری از شیارهای نسخه ۲.۰ و ۱.۰ نیست و تقریبا تمام مادربردها دارای شیارهای PCI-E از نسخه ۳.۰، ۴.۰ یا ۵.۰ هستند.

  • به راحتی می‌توان برای چندین ساعت در این مورد صحبت کرد، اما خلاصه موضوع این است که از نظر پهنای باند انتقال اطلاعات، محدودیت‌هایی را به صورت خودکار ایجاد می‌کنند.
  • در حال حاضر جدیدترین نسخه پورت HDMI نسخه ۲.۰ آن است که در بیشتر مادربردهای جدید از آن استفاده شده است (نسخه جانبی آن یعنی نسخه ۲.۱ نیز عرضه شده است).
  • بسیاری از چیپ‌های پل جنوبی نیازی به خنک‌کنندگی اضافی ندارند و این چیپ‌ها می‌توانند فقط توسط هیت سینک خنک شوند.
  • وقتی براکت را از روی مادربرد برمی‌داریم با تعداد زیادی پین مشاهده می‌کنیم.

اکنون شما می‌توانید با استفاده از دانشی که دارید نسبت به خرید یک مادربرد کامپیوتر که بتواند نیازهای شما را برآورده کند اقدام کنید. اطلاعات ضروری برای روشن شدن یک کامپیوتر داخل ROM یا حافظه فقط خواندنی مادربرد کامپیوتر ذخیره می‌شود. تغییر اطلاعات ذخیره شده داخل این تراشه اگر غیرممکن نباشد، خیلی سخت است. با استفاده از این اسلات شما می‌توانید از طریق کابل تلفن به اینترنت متصل شوید. این تکنولوژی نسبت به کارت رابط شبکه تکنولوژی قدیمی‌تری است و معمولا از دو عدد پورت RJ-11 برای اتصال به خط تلفن استفاده می‌کند.

مادربرد ایسوس مدل PRIME H610M-A WIFI D4

کارت گرافیک (۱۶ خط) در مقایسه با کارت صدا (یک خط) از خطوط بیشتری استفاده می‌کند. در مادربرد ما، مانند همه‌ی مادربردهای دیگر سوکت و اتصالات بسیاری برای مدیریت وجود دارند. MOSFET مخفف عبارت Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor است. ترانزیستور در اکثر اجزای مادربرد کامپیوتر برای موارد مختلفی استفاده می‌شود که برای مثال می‌توانیم به کنترل مقدار جریان یا وولتاژ، تقویت سیگنال الکترونیکی و تعویض سیگنال التکرونیکی و نیروی الکتریکی اشاره کنیم. مادربردهای امروزه دارای SMD هستند که برای SMT مورد استفاده قرار می‌گیرند و روی سطح مادربرد نصب می‌شوند. سی‌پی‌یو، کارت حافظه، هارد و تمام پورت‌ها و اسلات‌های توسعه به صورت مستقیم و یا با استفاده از کابل به مادربرد متصل می‌شوند.

سوکت با توجه به نوعی که دارد می‌تواند تنها پذیرنده برخی از پردازنده‌ها باشد (مثلا فقط پردازنده‌های اینتل نسل ۱۲ و ۱۳) بنابراین هر مادربردی نه از تمام پردازنده‌ها بلکه فقط از یک سری از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. ظاهر سوکت شبیه به مربع یا مستطیلی است که تعداد زیادی پایه سوزنی‌شکل را در خود جای داده با اهرمی در کنارش که برای نگه داشتن پردازنده در جایش است. این پایه‌های سوزنی‌شکل روی محل‌های مخصوص خود روی پردازنده قرار گرفته و از طریق آن‌ها پردازنده به مادربرد متصل می‌شود. شکل ظاهری سوکت‌ها خیلی شبیه به هم است ولی هر سوکتی با توجه به نوعش دارای تعداد معینی پایه است که در برخی مواقع محل قرارگیری‌شان با سوکت‌های دیگر متفاوت است (معمولا در گوشه‌ها). بردهای این فرم فاکتور با ابعاد ۱۷x۱۷ سانتی‌متر، برای کامپیوترهای کوچک که فضای کمی را اشغال می‌کنند بسیار مناسب است.

مادربرد گیمینگ ایسوس ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D5 ا ASUS ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI D5 LGA 1700 Motherboard

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار