نحوه نگهداری گیاهان آپارتمانی

محمدباقر بی پروا، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، در گفتوگو با ایسنا با بیان اینکه حوزه پرورش گلهای کلکسیونی معمولا یک رشته خاص است و باید افراد خاصی هم آن را انجام دهند، میافزاید: گلهای تزئینی معمولا در مناطقی که کشت بافت وجود گیاهان زینتی دارد، کشت میشود. قبل از انتخاب و طراحی حمام توسط گیاهان، لازم است نکاتی را بدانید تا در انتخاب و در طول مدت نگهداری با مشکلاتی که منجر به نابودی گیاهتان میشود رو به رو نشوید، ذیلاً این نکات مهم را برای شما بیان میکنیم. یلماز با بیان اینکه صادرات ۱۰۷ میلیون دلاری گیاهان زینتی در سال ۲۰۲۰ با رشد قابل توجه درسال ۲۰۲۱ به ۱۴۷ میلیون دلار افزایش یافت، گفت: “هدف اولیه ما در سال جاری صادرات ۱۷۵ میلیون دلاری است. وی همچنین ادامه داد: سالانه سه میلیارد شاخه گل و گیاه تولید میشود که از این میان فقط ۲۰۰ میلیون آن صادر میشود که ۱۰۰ میلیون شاخه گل و ۱۰۰ میلیون آن گیاه آپارتمانی هستند و ارزآوری این میزان برای کشور ظرفیتی برابر با ۲۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

با توجه به تقاضای بازار داخلی برای انواع گلها و گیاهان زینتی و همچنین با در نظر داشتن حجم زیاد تقاضا در عرصه بینالمللی، موقعیت جغرافیایی و اقلیمی مناسب ایران برای کشت انواع گیاهان، پرورش و صادرات انواع گل و گیاهان زینتی، میتواند سهم کشور را در بازار تجارت این محصولات ارتقا بخشیده و موجب عاید شدن درآمد ارزی مناسبی برای اقتصاد کشور گردد، بنابراین ضرورت بازنگری در بازاریابی گل و گیاهان زینتی، الزامی است و در این بین نقش آموزش و ترویج کاملا آشکار خواهد بود. این سیاست با تأمین بودجهای که در سال 1381 صورت خواهد گرفت، در سایر مناطق از جمله مازندران، تهران و دیگر مناطق چون خوزستان، پیاده خواهد شد.مطالعات برای سایر مناطق کشور که استعداد پرورش گل و گیاه را دارند، نیز انجام خواهد گرفت.در ضمن در چند سال اخیر اعتبارات ارزی در اختیار صادرکنندگان و تولیدکنندگان قرار گرفته است تا با وارد کردن اندامهای گیاهی بتوانند محصولات قابل قبول بازارهای خارجی تولید کنند و سپس آن را صادر نمایند.بخش عمده واردات در این زمینه بذر، پیاز گل و سایر اندامهای گل بوده است. آزالیا یکی از گیاهان گلدار است که در کشور ما اواخر اسفند ماه و نزدیک عید نوروز به وفور مشاهده میشود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان، تأکید کرد: همکاری و همافزایی چندین نهاد در قالب پنجره واحد در مباحث مدیریتی و ساختاری سبب پیشبرد امور و افزایش ارزش صادراتی خواهد شد و تمامی موضوعات در این زمینه توسط کمیسیونهای “کشاورزی و محیط زیست” و “تجارت، خدمات و ارتباطات” اتاق بازرگانی اصفهان قابلطرح و پیگیری هستند. این گیاه نوعی از گیاههای آبزی است که زیست بوم آن بیشتر به منطقهی جنوب شرقی آسیا مربوط میشود. آبیاری آن نیز باید به گونهای باشد، که آب از سوراخهای زهکشی انتهای گلدان خارج شود در غیر این صورت اگر آب از گلدان خارج نشود، موجب پوسیدگی ریشه خواهد شد.

دراسنا یا گیاه اژدها یک گیاه با برگ های سفت و جذاب می باشد که رنگ سبز بسیار زیبایی دارد و لبه های آن قرمز است. داخل وان یا لگن را به ارتفاع دو الی سه سانتی متر آب بریزید. در حال حاضر میتوانیم گیاهان زینتی وارداتی با ارزش افزوده بالا را به صورت پایلوت و تجاری در جهاددانشگاهی تولید نماییم. بومی ژاپن است و به دلیل گلهای زیاد و رنگارنگش طرفداران بسیاری دارد. بامبو یکی از پر طرفدار ترین گیاهان چند دهه اخیر است که به دلیل شباهت بسیارش به خیزران به این نام شناخته میشود اما در واقع بامبو نبوده و «دراسینا ساندریانا» نام دارد.

نگه داری این گیاه به آسانی در محیط های بسته آپارتمانی از جمله حمام ها امکان پذیر است، البته باید شرایطی ابتدایی را برای آنها فراهم کنیم . این گیاه خیره کننده گونه های مختلفی دارد که زیبایی خارق العاده ای به محیط اطرافشان هدیه میدهند. زیبایی منحصر به فردی که گل حنا به بالکن و فضای خانه شما میدهد مثال زدنی نیست. در سراسر جهان مردم به مشاغل خانگی علاقه دارند و بسیار طرفدار دارد و اگر برای شما هم پیش آمده است که از کار کردن برای دیگران خسته شده اید و دلتان می خواهد یک کار کوچک و با درآمد خوب برای خود داشته باشید و پس می توانید این بخش را تا آخر بخوانید و شغل خانگی دلخواه خود را پیدا کنید. را انجام دهید و پولدار شدن در خانه را تجربه کنید. نگهداری این گیاه در حمام باعث پهن و شفاف شدن برگ های آن میشود و اگر نور و تغذیه کافی باشد افزایش پاجوش ها را نیز در پی دارد، اما ممکن است اگر رطوبت بیش از حد معمول و دائمی باشد مبتلا به قارچ شود. نگه داری آن مستلزم شرایط خاصی نیست و در وضعیت کم آبی به رشد عالی ادامه می دهد.

گلهای این گیاه معمولا در اواخر زمستان و در طی فصل بهار و تابستان شکل میگیرد و عمر نسبتا طولانی از چهار تا ده هفته دارد. سرو چهار هزار ساله ابرکوه در استان یزد هم که قدیمیترین موجود زنده در ایران است، مهر تأییدی بر قدمت چند هزار ساله کاشت درختان زینتی در ایران است. تعدادی از انواع بسیار معروف این درختان سدر، صنوبر و سرو هستند. تعدادی dahlias خیره کننده برای انتخاب وجود دارد. تعدادی از درختچه ها یا درختان گلدار در جنس Prunus وجود دارد. یکی دیگر از گیاهان مقاوم و مناسب حمام، عشقه یا پاپیتال یا پیچک است. یشم که به آن گیاه کراسولا درختی نیز گفته میشود، از دیگر گیاهان مقاوم است.

این گیاه را میتوانید به صورت آویز در حمام نگهداری کنید. آلوئه ورا را نزدیک پنجره حمام نگهداری کنید. برگ های کشیده، بزرگ و نوک تیز این گیاه، جلوه ویژه ای را به باغچه ها، حیاط منازل و ادارات می دهد. اگر به پرندگان علاقه دارید و دوست دارید تا صدای آنها را در فضای حیاط خود بشنوید کاشت گل شیشهشور را به شما توصیه میکنیم. لامپهای فلورسنت نور زیادی را در طول موج هایی که گیاهان می توانند استفاده کنند فراهم می کنند، میتوانید با استفاده از این لامپ ها نور مورد نیاز گیاهانتان را فراهم کنید. ماهانه یکبار کوددهی کنید و تهویه هوای خوبی برایش فراهم نمایید. کود ؛ در فصول رشد ماهانه یکبار به آب آن اسپری شود.

لطیفی در تشریح دشواریهای صادرات گل و گیاه گفت: مهمترین دشواریهای صادرات در این بخش را میتوان به بحثهایی مانند گرانی نرخ کرایه حمل هوایی، مشکلات حمل زمینی از محل کشت، پایانه، مشکلات مربوط به تنظیم زمانبندی تولید و حمل و در نتیجه عدم تحقیق به موقع محصول متناسب با نیاز مشتری و همچنین ورود انفرادی صادر کنندگان ایرانی به بازارهای جهانی و عدم پیروی از یک استراتژی مشترک میتوان اشاره کرد. لازم است ذکر شود که گلهای ایرانی به کشورهای دیگری در جهان نیز صادر شده که از جمله آنها میتوان به انگلستان، هلند، ایالات متحده آمریکا، اسپانیا، استرالیا، امارات متحده عربی، سوئیس، آلمان، چین، فرانسه، ژاپن، ویتنام، عراق و پاکستان اشاره کرد. انتقال تمامی آلاینده ها دستگاه را برای استفاده در سالن های گلخانه بسیار مساعد خواهد کرد.

به خاطر گل هایشان در سراسر جهان قدردانی شده اند نیلوفرهای محبوب مانند گل سوسن شرقی دارای گلبرگهای بزرگی هستند و رایحه ای معطر دارند. این گیاه به دلیل گلهای رنگارنگ و برگهای زینتی اش در بین مردم جهان محبوب است. توجه داشته باشید، گلدان ها به طور مستقیم درون آب قرار نگیرند و در ضمن در کف هر یک از گلدان ها نیز حداقل چند سوراخ وجود داشته باشد. برگ بید باید در روز حداقل سه ساعت جلوی نور غیر مستقیم خورشید باشد. گلخانه هاي سه گانه هر كدام براي يك اقليم معين مناسب ميباشند. بنابراین برای نگهداری مناسب از گیاه باید این موارد در نظر گرفته شوند.

این آفات اگر به اندازه کافی مقاوم باشند گیاه دیگر ترمیم نمی شود. اندازه کافی آب ندادن به گیاهان گلدانی و مرطوب کردن خاک آن به طوری که آب از آن سر ریز شود و بیش از اندازه از زیر گلدان خارج شود منجر به تشکیل نمک هایی شده که مانع از رشد گیاه می شوند. رشد بیشتر گیاه از اندازه گلدان سبب می شود که ریشه ها داخل گلدان دور خودشان ب پیچند و رشد خود را محدود کنند. عشقه خاک مرطوب و دمایی خنکتر از دمای اتاق، در بازه ی ۱۰ تا حدود ۲۱ درجهی سلسیوس را دوست دارد. اگر می خواهید گیاه خود را در آب نگهداری کنید ، ابتدا آن را از خاک خارج کنید. ارکیده خود را با محیط های مختلف وفق میدهد، این عامل و گل هایی زیبا با طول عمر بسیار زیبا، آن را به یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی بدل کرده است. نیز از جمله گیاهانی است که اکثر آنها سمی است اما با انجام تحقیقات مشخص شده است از لحاظ جذب مواد مضر موجود در محیط ارزش بسیار بالایی دارند و همچنین تاثیرات مثبتی نیز بر روحیه و سلامت روان افراد میگذارند.

استفاده از آب خیلی داغ، بخار گرمی را ایجاد میکند که برای بسیاری از گیاهان مناسب نیست، همچنین همانطور که قبلا در مطالب دیگر نیز بارها گفته ایم، اگر چه بهتر است غبار پاشی و آبیاری با آب ولرم باشد، با اینحال پاشیدن آب سرد نیز روی گیاه مشکلی بوجود نمیآورد اما ریختن آب داغ، برگ ها و ریشه های گیاه را خواهد سوزاند، لذا مراقب این موارد باشید تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوید. این گیاه در اکثر شرایط آب و هوایی از جمله حمام ها رسد خوبی را از خود نشان میدهد، شاید تنها ایراد این گیاه سرعت رشد پایینش باشد. کروتون گیاهی بسیار حساس است و نسبت به آنچه که باب میلش نباشد زود واکنش نشان میدهد پس اگر جای آن را عوض کردید و شروع به ریختن برگهای خود کرد، نگران نشوید. هنگام نگهداری این گیاه در حمام مراقب ریختن آب سرد به روی خاک آن باشید، چرا که ریشه های این گیاه به آب سرد حساس بوده و باید با آب ولرم آبیاری شوند. این گیاه یکی از مناسب ترین گزینه ها برای نگهداری در حمام است و اگر به صورت آویز نگهداری شود با شاخه های هوایی خود منظرهی بی نظیری ایجاد میکند، این گیاه همچنین بسیاری از عناصر ناهنجار محیط مانند زایلن، فرمالدئید، بنزن و مونوکسید کربن را برطرف میکند.

این گیاه همیشه سبز به رطوبت بالایی نیاز دارد لذا محیط معمول حمام با نور متوسط غیر مستقیم و تهویه مناسب برای نگهداری آن ایده آل است. ریشه های آن ها نیز دوام بسیار بالایی دارد لذا یکی از گزینه های مناسب برای نگهداری در حمام ها میباشد. برای پرورش بهتر این گیاه بهتر است هر دو یا سه هفته در طول دوره رشد، از کود های سبک و مناسب استفاده شود. هرس : برای از بین بردن گاه به گاه برگ زرد پایین گیاه و یا گل های خراب شده ، هرس کردن بسیار مورد نیاز است. هنگام دست زدن به این گیاه حتماً از دستکش استفاده کنید؛ زیرا این گیاه ماده سمی تولید میکند که میتواند پوست را تحریک کند و اگر وارد چشم شود باعث کوری موقتی میشود و سایر واکنشهای آلرژیک را ایجاد میکند. این گیاه زیبا را می توان در حمام پرورش داد. این گیاه نسبتا مقاوم بوده و تنش های مختلف را تحمل می کند.