پورشه می خواست از نام سافاری استفاده کند

پورشه 911 داکار آماده رالی، از زم، که سال گذشته در نوامبر رونمایی شد، بسیار هیجان انگیز بوده است. همانطور که به نظر می رسد و قابلیت های آفرود آن عالی است، داستان های جالبی نیز در مورد چگونگی پیدایش این خودرو وجود دارد.

منبع


منبع: https://www.rushlane.com/porsche-wanted-to-use-safari-name-tata-motors-says-no-12459376.htmlبا این حال، ،د سافاری را نمی توان برای خودرو استفاده کرد، زیرا حقوق این نام متعلق به تاتا موتورز است. تاتا سافاری که در سال 1998 راه اندازی شد، به ،وان یک انتخاب محبوب در هند ظاهر شد. در سال 2021 مجدداً راه اندازی شد و در برخی بازارهای جه، موجود است. کریکلبرگ گفت که آنها از تاتا موتورز درخواست کرده بودند تا به آنها اجازه استفاده از نام سافاری را بدهد. با این حال تکذیب شد. این زم، بود که تیم تصمیم گرفت از نام 911 داکار استفاده کند.

پورشه می خواست ماشین داکار خود را 911 سافاری بنامد
پورشه می خواست ماشین داکار خود را 911 سافاری بنامد

شرکت‌های خودروسازی در مورد قو،ن کپی رایت کاملاً جدی هستند، همانطور که قبلاً در نبرد مداوم بین FCA و ماهیندرا بر سر Roxor دیده شد.

تاتا پورشه سافاری
تصویر – Namaste Car

اما گرفتن نام داکار چالش دیگری بود، زیرا حق چاپ آن در فضای خودرو متعلق به سازمان ورزش آموری یا ASO است. این نهادی است که رالی داکار را سازماندهی می کند. داکار نیز یک شهر است، بنابراین پورشه امیدوار بود که آنها بتوانند از این نام استفاده کنند. با این حال، به دلیل مشکلات کپی رایت، پورشه در نهایت مجبور شد از ASO مجوز بگیرد. این درخواست تایید شد، زیرا ASO برخلاف تاتا، یک خودروساز و رقیب نیست. با این حال، پورشه برای استفاده از نام داکار مجبور به پرداخت هزینه من، شد.

چالش های داخلی

آ،ین مانع زم، برطرف شد که تیم های فروش و بازاریابی به تجربه پورشه 911 داکار دست یافتند. هنگامی که آنها روی صندلی راننده نشستند، طولی نکشید که پتانسیل ماشین را درک ،د. این پروژه متعاقباً تصویب شد. بسته به فروش 911 داکار، ممکن است تصمیمی برای معرفی الگوی داکار به سایر خودروهای پورشه گرفته شود. برخی از نامزدهای احتمالی عبارتند از Macan، Cayenne و Taycan EV. با این حال، چالش های کپی رایت دوباره وجود خواهد داشت، زیرا تنها 911 مجاز به استفاده از نام داکار است.

در حالی که تیم های طراحی و توسعه در مورد موفقیت پورشه 911 داکار مطمئن بودند، احساسات در تیم های فروش و بازاریابی این شرکت برع، بود. دومی در مورد پتانسیل یک آفرود 911 چندان مطمئن نبود و معتقد بود که احتمالاً در ثبت سود ش،ت خواهد خورد. به دلیل چالش های داخلی، توسعه خودرو کند شد.

در طول توسعه نسل قبلی 911، پورشه تصمیم گرفته بود آن را 911 سافاری بنامد. این نام یکی از من،‌ترین نام‌ها بود، زیرا وسایل نقلیه به سبک سافاری کاملاً ناهموار و آماده ورود به هر زمینی هستند. اینها معمولاً مجهز به سیستم تعلیق قوی‌تر، ،تیک‌های بزرگ‌تر و ویژگی‌های مختلف دیگری هستند که آنها را به یک آفرود توانمند تبدیل می‌کند. پورشه حتی یک نمونه اولیه به نام 911 Vision Safari را توسعه داده بود که قرار بود به ،وان تیزر برای مدل تولیدی استفاده شود.

فاز توسعه پورشه 911 داکار با چالش های متعددی از جمله مقاومت تیم های داخلی روبرو بوده است. کل داستان چگونگی پیدایش پورشه 911 داکار اکنون توسط توماس کریکلبرگ، مدیر برنامه 911 داکار به اشتراک گذاشته شده است.

پلاک 911 سافاری

بعدها که نسل جدید 911 در سال 2020 راه اندازی شد، پروژه داکار باید دستخوش تغییرات اساسی می شد. همچنین زم، بود که درگیری های داخلی شروع به حل شدن ،د. برای قابل دوام ساختن آن از منظر تجاری، هدف تولید از 2000 به 2500 واحد افزایش یافت. همچنین تلاش هایی برای کاهش هزینه های توسعه انجام شد. قیمت شروع 223450 دلار با احتساب مقصد ثابت بود. بسته اختیاری طراحی Rallye با گرافیک مسابقه ای تاریخی نیز با قیمت 28470 دلار معرفی شد.